وکالت عقدی است جایز که در چارچوب مقررات قانون مدنی منعقد می‌گردد و طرفین آن وکیل و موکل نامیده می‌شوند.
نایب السلطنه را در دوره صفویه وکیل می‌گفتند و عنوان وکیل الرعایا هم برگرفته از همین است.

می‌توان برای وکیل انتخابی زمان و حد و حدودی تعیین کرد که در چه زمینه‌ای اجازه وکالت از طرف موکل دارد و در چه زمینه‌ای خود موکل باید برای آن کار حضور داشته باشد.
در اصل ۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده‌است که:
«در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آن‌ها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.»
البته در ایران و عموم کشورها تصدی شغل وکالت دادگستری علاوه بر لزوم دارا بودن تحصیلات مرتبط دانشگاهی( حقوق )، مستلزم اخذمجوزهای لازم ( پروانه وکالت دادگستری ) و گذرانیدن دوره‌های کارآموزی در کانون‌های وکلا می‌باشد وکالت عقدی از عقود است که بین موکل و وکیل، منعقد می گردد و وکیل به جای موکل کار مورد وکالت را انجام می‌دهد . وکیل حق تجاوز و تعدی از مورد وکالت را ندارد.
۱- وکیل انتخابی
در مواردی بکار می‌رود که شخصی، وکیل خود را انتخاب و با انعقاد قرارداد وکالت از او می‌خواهد وکالت او را برای پیگیری پرونده و دفاع از حقش در مراجع قضایی برعهده بگیرد.
۲- وکیل تسخیری
در مواردی که دعوایی کیفری جریان داشته و علیرغم ضروری بودن حضور وکیل، در دادرسی و محاکمات، به دلیل امتناع متهم از اخذ وکیل ویا نداشتن بضاعت مالی برای این کار، وکیلی برای دفاع از متهم وارد پرونده نشده‌است که در این صورت به تشخیص دادگاه، از بین وکلای دادگستری وکیل رایگان برای او گرفته می‌شود. عنوان وکیلی که به این ترتیب وارد پرونده می‌گردد، وکیل تسخیری است ، که توسط دادگاه و به انتخاب اداره معاضدت صورت می پذیرد.

۳- وکیل معاضدتی
در مواردی که اشخاص برای دفاع از حقوق خود در دعاوی حقوقی نیاز به وکالت داشته باشند ولی بدلایلی امکان گرفتن وکیل نداشته باشند، با تشخیص عسرو حرج موکل از سوی دادگاه یا تشخیص کمسیون معاضدت کانون وکلا، در این موارد وکیلی به صورت رایگان دفاع از حقوق شخص معسر را برعهده می‌گیرد. عنوان وکیل یاد شده در این موارد، وکیل معاضدتی است.

۴- وکیل اتفاقی
اگر شخصی تحصیل کرده رشته حقوق باشد ولی شغل او وکالت نباشد، بخواهد به صورت اتفاقی برای حل مشکلاتی که بستگان نزدیک او در مراجع قضایی دارند، خارج از چرخه و آزمونهای سخت کانون وکلای دادگستری، از این کانون برای همان مورد خاص پروانه وکالت موردی بگیرد، با طی مراحل قانونی و پرداخت تمبر ها و هزینه مربوطه می‌تواند به این امر اقدام کند. شخصی که با این روش وکالت موردی برای دفاع از حقوق بستگانش گرفته‌است را وکیل اتفاقی می گویند.

الهام آریان کیان افتخار این را دارد که سالهای سال است با سوابق درخشان و با هدف حل مشکلات حقوقی و کیفری موکلین خدمات حقوقی خود را به عنوان وکیل به عالی ترین شکل ممکن ارایه می نماید .

 


کپی رایت © 2020 - الهام آریان کیان | طراحی سایت دارکوب - میزبانی هاست دارکوب