چگونه وکيل انتخاب کنيم؟
از بين ده ها هزار وکيل، چگونه وکيل خوب و قابل اعتماد خود را پيدا نماييم؟
در انتخاب وکيل به چه معيارهايي بايد توجه داشت؟
آيا «وکيل پايه يک» بودن، يک امتياز و برتري براي برخي از وکلاست؟
توضيحات:
امروزه با گستردگي مسائل حقوقي ـ قضائي، هيچ وکيلي نميتواند متخصص در تمام زمينه هاي حقوقي و قضائي باشد، بنابراين، براي انتخاب وکيل مناسب براي دعواي خود، در درج? اول بايستي به متخصص در زمينه حقوقي مربوطه مراجعه نماييد.
متخصص را چگونه پيدا کنيد؟ در قوانين وکالت ايران، براي ورود به حرف? وکالت، داشتن مدرک کارشناسي (ليسانس) حقوق کفايت ميکند، از اين رو، غالب وکلاء داراي درج? علمي کارشناسي حقوق يا حقوق و فقه اسلامي ميباشند که اصولاً داراي معلوماتي در حد دور? کارشناسي حقوق، يعني عمومات و کليات حقوق ميباشند. خوشبختانه با گسترش دوره هاي تحصيلات تکميلي در ايران، روز به روز بر شمار وکلايي که داراي مدرک کارشناسي ارشد و دکتراي حقوق باشند، افزوده ميگردد و اين امر، به تخصصي شدن حرف? وکالت کمک مؤثر مينمايد.
امروزه وکلاي مختلف با تخصص هاي گوناگون، موسسات حقوقي تشکيل ميدهند. زماني که ارباب رجوع به موسسه مراجعه ميکند، بنا بر تقسيم کار، بايستي پروند? وي، با توجه به نوع و موضوع آن، به وکيل متخصص در آن زمينه ارجاع گردد تا به بهترين نحو ممکن امر وکالت را به انجام رساند.
با اين وجود، متأسفانه ملاحظه ميگردد که عده اي واسطه و فاقد دانش حقوقي کافي، با تأسيس دفتر حقوقي و تبليغات گسترده، سعي در جلب مشتري مينمايند، حال آنکه به جهت عدم اشراف بر مسائل حقوقي، معمولاً سرنوشت خوشايندي را براي پرونده ي موکل به ارمغان نمي آورند. بنابراين، بسيار اهميت دارد که در مراجعه به موسسات حقوقي و دفاتر تخصصي وکالتي، از ميزان اعتبار موسسه يا دفتر آگاه شويد.
چه معيارهايي براي فهميدنِ اينکه موسسه حقوقي معتبر است يا خير، وجود دارد؟ واقعيت اين است که در آشفته بازار کنوني که صدها و بلکه هزاران موسسه حقوقي ريز و درشت و معتبر و نامعتبر وجود دارد، شما بايستي اعتماد خود را به يک موسسه، با شناخت سوابق موسسه و عضويت وکلاي بزرگ در آن و خصوصاً جديت و جسارت آن وکلاء در دفاع از حقوق موکلان بنا گذاريد.
موسسه حقوقي دادراهبرد، که متشکل از وکلاء در گرايشها و تخصصهاي مختلف حقوقي است، با شبک? گسترد? خود در سراسر کشور و نيز همکاريهاي وکالتي و داوري با موسسات و دفاتر معتبر وکالتي و داوري ساير کشورها، آمادگي پذيرش وکالت دعاوي در تمام زمينه هاي حقوقي، کيفري، تجاري، خانوادگي، دعاوي عليه ادارات و نهادهاي دولتي و … را داراست. وکلاي عضو مجموعه، غالباً فارغ التحصيل معتبرترين دانشگاه هاي داخل (دانشگاه تهران، دانشگاه شهيد بهشتي و …) و بين المللي (دانشگاه پاريس، دانشگاه اکس ـ مارسي فرانسه و دانشگاه هاي معتبر آمريکا، کانادا و اروپا مي باشند). فرم تماس
معيارهاي وکيل خوب و برجسته چيست؟ به نظر ما، وکيل خوب و شايسته، وکيلي است که از ?) از نظر علمي، از دانشگاه هاي معتبر فارغ التحصيل شده باشد، ?) از نظر تخصصي، داراي مدرک تحصيلي کارشناسي ارشد يا دکتراي حقوق باشد و ?) از نظر اخلاقي، حق محور، شفاف، جسور و جدي باشد. اهميت فهم عميق و سواد شايست? حقوقي داشتن، در رويارويي وکلاي طرفين در جلسات دادگاه، زماني که بحث به نکات بسيار ريز حقوقي و کيفري ميرسد، مشخص ميگردد.
خيلي از وکلاء در تابلوي دفتر وکالت يا سربرگ خود مي نويسند داراي درجه علمي «کارشناسي ارشد» يا «دکترا»، آيا همين کافي است؟
در اينجا بايد به يک نکته متعارف توجه نمود. واقعيت اين است که هرجا وکيلي در معرفي مدرک تحصيلي خود به ذکر درجه «کارشناسي ارشد» يا «دکترا» بسنده ميکند، فهميده ميشود که وي مدرک تحصيلي خود را از دانشگاهي (دانشگاه آزاد، پيام نور، تاجيکستان، هند، و…) أخذ نموده که در بازار رقابت اسمها و عناوين! شايسته نميداند نام دانشگاه اعطاءکنند? مدرک تحصيلي خود را اعلان کند. معمول چنين است که فارغ التحصيلان دانشگاه هاي معتبر داخل و خارج، نام دانشگاه محل اخد مدرک تحصيلي خود را بر کارت ويزيت، سربرگ و تابلوي دفتر وکالت خود با افتخار ذکر ميکنند. مخلص کلام آنکه، هر جا وکيلي صرفاً به درجه کارشناسي ارشد يا دکتراي خود اشاره کرده، لکن اشاره اي به دانشگاه محل اخذ آن مدرک ننموده، استنباط ميگردد که از فارغ التحصيلان دانشگاههاي معتبر خارج يا دانشگاههاي معتبر دولتي داخل (از قبيل دانشگاه تهران، شهيد بهشتي، علامه طباطبائي و …) نيست.
لازم به ذکر است که از نظر ما، تمام دانشگاهها قابل احترام هستند، لکن اينجا در مقام پاسخ به سوال فوق، صرفاً از نظر جامعه شناسي تبليغات و اطلاع رساني، اين رويه و واقعيت فرهنگ کشورمان را اعلام ميکنيم.
آيا وکيل کانون وکلاء با مشاور قوه قضائيه (وکيل ماده ???) تفاوت دارند؟ آزمون ورودي کانون وکلاء بسيار دشوار است و قبول شدن در آن سخت است. وکلاي کانون وکلاء زيرنظر کانون وکلاء ميباشند که نهادي مستقل است و هيات مديره آن توسط وکلاء انتخاب ميشوند. وکلاي ماده ??? تحت نظارت قوه قضائيه ميباشند. اين دو نوع وکيل را از آرم تابلوي وکالت آنان ميشود شناخت.
کانون-وکلاي-دادگستريمشاوران-حقوقي-قوه-قضائيهآيا «وکيل پايه يک»، يک برتري است؟
واقعيت اين است که غير از وکلايي که کار خود را تازه شروع کرده و در دوره ي کارآموزي هستند، يا وکلايي که مجازات شده و تنزيل درجه شده اند، وکلاي کانون وکلاء، تماماً «وکيل پايه يک» هستند! بنابراين «پايه يک بودن» صفتي است که غير از کارآموزان و وکلاي مجازات شده، صفت بقيه وکلاء است و برتري خاصي محسوب نميشود.


کپی رایت © 2020 - الهام آریان کیان | طراحی سایت دارکوب - میزبانی هاست دارکوب